Warto wiedzieć
Zjawisko jonizacji to proces, w którym dochodzi do powstania jonu o ładunku dodatnim lub ujemnym z obojętnego atomu lub cząsteczki.
Elektroliza wody jest procesem elektrochemicznym, w którym woda rozkładana jest na wodór i tlen pod wpływem prądu elektrycznego.
To urządzenie gospodarstwa domowego, które zwiększa pH wody pitnej wykorzystując elektrolizę, aby oddzielić ze strumienia wody związki zasadowe i kwasowe.
Jonizator wody to urządzenie zbudowane z dwóch elektrod: dodatniej anody i ujemnej katody. Po włączeniu słabego prądu odbywa się dysocjacja, czyli rozdzielenie cząstek. Dzięki temu możliwe jest rozłączenie zasadowych jonów metali i jonów wodorotlenowych od kwasowych resztek.
Jonizator aQuator w zależności od modelu produkuje wodę alkaliczną i kwasową oraz wodę srebrną.
Woda alkaliczna, inaczej zasadowa, ma odczyn zasadowy (pH wyższe niż 7,5), ma obniżony potencjał ORP w zakresie od -150 do -700 mV, zawiera antyoksydanty.
Woda alkaliczna wykazuje właściwości oczyszczające organizm z toksyn, jego odkwaszanie i działanie antyoksydacyjne, poprawia natlenienie czerwonych krwinek i nawodnienie komórek. Woda alkaliczna inaczej zasadowa wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy i odpornościowy, a także wspomagać leczenie wielu chorób, w tym cukrzycy.
Woda kwaśna zawiera jony chlorkowe i siarczkowe, co ma wpływ na niskie pH mieszczące się w przedziale 1,8 – 4,0, a także wysokie ORP, które przekracza nawet +1000 mV.
To woda nasycona rozpuszczonymi jonami srebra, dodatnimi, które działają antybakteryjnie. Przemieszczają się one w stronę ścianek bakterii. Ze względu na to, że są dużo mniejsze od niej, z łatwością dostają się do środka mikroorganizmu, blokując działanie fermentów i bakterii.
Porcję wody alkalicznej powinno się ustalać na podstawie wagi ciała. Na każdy kilogram masy zaleca się picie ok. 30 ml. W przeliczeniu na dzienną porcję wychodzi średnio 2 – 2,5 l. W celach profilaktycznych należy pić wodę alkaliczną o pH mieszczącym się w przedziale 8,5 – 9,5. Idealna pora to 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Wraz z wodą do organizmu dostarczane są substancje odżywcze i zarazem eliminowane produkty przemiany materii.
Najlepiej pić ją na bieżąco. To zalecenie związane jest z faktem, że jony hydroksylowe utrzymują się do około 18, maksymalnie 24 godzin. A to oznacza, że w takim czasie zachowuje swoje właściwości antyoksydacyjne.
Najlepiej wodę jonizowaną przechowywać w lodówce w szklanej butelce, szczelnie zamkniętej. Ważne, aby butelka była dobrze oczyszczona. Bardzo wysoko zjonizowaną wodę (na poziomie powyżej 11 pH) warto umieścić w butelce lub innym szklanym naczyniu, które nie przepuszcza światła.
Aby do tego doprowadzić, należałoby niemal niczego nie jeść, z tego co jest dostępne na rynku, ponieważ zdecydowana większość pożywienia i napojów zakwasza organizm i niezmiernie ciężko byłoby doprowadzić do alkalozy, czyli nadmiernej alkaliczności.
Tylko na początku, ponieważ następuje oczyszczenie organizmu. Organizm będzie wracał do równowagi kwasowo – zasadowej, a więc być może pojawią się bóle głowy, wahania nastroju i potencjału energii, wzdęcia, zaparcia. Obserwując takie oznaki przez pierwsze tygodnie, można mieć pewność, że woda alkalizuje organizm, usuwa toksyny i przygotowuje organizm do prawidłowej pracy.
Wykorzystuje się ją w leczeniu chorób skóry i grzybicy. Działa ochronnie i zarazem zapobiega rozwojowi bakterii oraz grzybów. Wodę kwasową stosuje się w stanach zapalnych gardła, do płukania i smarowania jamy ustnej. Woda lekko kwasowa wstrzymuje proces starzenia się skóry.
Kwasica to stan zwiększonej kwasowości krwi, w którym pH krwi spada poniżej normy, stan spowodowany zwiększeniem zawartości kwasów lub utratą zasad. Kwasica może być wyrównywana (jeżeli odczyn pH krwi nie ulega zmianie) oraz niewyrównywana (jeżeli zawiodą mechanizmy regulacyjne i dojdzie do spadku pH krwi).
Woda srebrna ma właściwości bakterio, grzybo i wirusobójcze. Zabija bakterie odporne na antybiotyki oraz nie reaguje w jakikolwiek sposób z innymi lekami. Hamuje rozwój patogenów poprzez utworzenie środowiska, w którym nie są one w stanie się rozwijać, a także rozmnażać.
Woda srebrna pomocna jest przy: przeziębieniu, grypie, trądziku, problemach żołądkowych, chorobach dziąseł, zapaleniu spojówek oraz przy łuszczycy, czy ranach.
ORP to synonim terminu redox – zdolność roztworu do przyłączania lub oddawania elektronów. Wartość mierzona jest w mV (mili-woltach).
Napięcie powierzchniowe to zjawisko fizyczne występujące na styku powierzchni z ciałem stałym, gazem lub inną cieczą, przejawiające się tym, że zachowuje się ona jak napięta, sprężysta błona (siły napięcia powierzchniowego utrzymują opadły liść na powierzchni wody).
PH to ilościowa skala zasadowości oraz kwasowości roztworu wodnego. Opiera się na stężeniu jonów wodorowych w danej cieczy. Wartości w skali pH wahają się od 0 do 14. pH = 0 oznacza bardzo silny, żrący kwas, z kolei pH = 14 oznacza najsilniejszy odczyn zasadowy roztworu.
Redox (potencjał utleniania/redukcji) – zdolność substancji do oddawania lub zabierania elektronów innej substancji. To proces, w którym następuje wymiana elektronów między substancją utleniającą a redukującą, na skutek czego atomy pierwiastków biorących udział w reakcji zmieniają swój stopień utlenienia. Utlenienie polega na oddawaniu elektronów przez atomy lub grupy atomów (proces dezelektronacji). Odebranie elektronów możliwe jest tylko wówczas, gdy w układzie oprócz atomów, cząsteczek lub jonów oddających elektrony obecne są atomy, cząsteczki lub jony zdolne do równoczesnego pobrania elektronów. Toteż proces utlenienia przebiega zawsze równolegle z procesem redukcji i odwrotnie: redukcji towarzyszy utlenienie. Ujemna wartość ORP – wskazuje, że roztwór zawiera wolne elektrony, które mogą być oddane, tzn. że roztwór ma właściwości redukcyjne. Dodatnia wartość ORP – wskazuje, że w roztworze brakuje elektronów, tzn. że roztwór ma właściwości utleniające.
Stres oksydacyjny to uszkodzenie komórek wywołane reaktywnymi formami tlenu, np. uszkodzenia organizmu wywoływane przez wolne rodniki.
Skala pH rozciąga się od 0 do 14:
- Substancje, których pH jest bliski do 14 to bardzo silne zasady.
- Substancje których pH jest bliskie 0 to bardzo silne kwasy.
- Wartość 7 to odczyn obojętny.
Stałe pH musi być utrzymane, aby w organizmie zachodziły reakcje biochemiczne przebiegały prawidłowo.
Długotrwałe zakwaszanie organizmu przyczynia się do powstawania chorób cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie, osteoporoza, zaburzenia funkcji nerek i przewodu pokarmowego, doprowadzając do przedwczesnego starzenia się, zmiany nastroju i przewlekłego zmęczenia. Organizm przeciwdziałając temu stanowi, do neutralizowania kwasowych produktów wykorzystuje wapń pobierany z kości i w dużym skrócie zachowanie stałego pH organizmu zaczyna odbywać się kosztem zdrowia.
Użytkownicy jonizatorów wody i wody alkalicznej podkreślają dobroczynne jej właściwości na niestrawność bądź refluks, tj. dolegliwości polegające na nieprawidłowym cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.
W jonizatorze aQuator można ustawić od pH 2 do pH 11,4. W modelach 3l producent przewidział przykładowe programy:
- Do dezynfekcji – 4,5 pH
- Dla urody – 5,5 pH
- Dla roślin – 6,0 pH
- Do picia - 8,6 pH
- Do gotowania - 9,5 pH
- Ulubione – ręczne ustawienie w zakresie od 2,4 pH do 11 pH
Czas produkcji wody srebrnej zależy od tego jakie chcemy uzyskać stężenie jonów srebra w wodzie. Zależy to do potrzeb do czego ma być przeznaczona i jak często używana.
Materiał z jakiego wyprodukowany jest jonizator to TERLURAN. Jest to materiał jak najbardziej wolny od BPA, nie reaguje z kwasami i z żywnością.
Srebro jonowe jest nietoksyczny dla ludzi, zwierząt, ptaków, ryb i roślin. Można go stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Preparat ten zabija bakterie Gram(+) i Gram(-), grzyby (a wśród nich pleśnie), glony oraz wirusy. Neutralizuje nawet jaja pasożytów. W przeciwieństwie do antybiotyków powyższe mikroby nie uodparniają się na srebro jonowe. U ludzi preparat na bazie srebra jonowego znalazł zastosowanie zewnętrzne do odkażania całej skóry (również twarzy), jamy ustnej, gardła, nosa, części intymnych. Preparat na bazie srebra jonowego z pełnym powodzeniem można stosować do użytku zewnętrznego i wewnętrznego, ponieważ posiada szerokie spektrum właściwości biobójczych, a jednocześnie wykazuje brak toksyczności dla ludzi. Ponadto jest niezbędnym źródłem ultraelementów służących do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego i zwierzęcego.
Tak. Jak wyłączy się jonizator po zakończonej elektrolizie, to jony starają się z powrotem wymieszać. Membrana ten proces bardzo spowalnia. Daje to czas do oddzielenia jednej wody od drugiej, przelania do innego naczynia. Jeżeli jednak woda zostanie w jonizatorze, to z czasem woda ponownie się wymiesza.
Membrana jest wykonana z materiałów półprzepuszczalnych, ponieważ w trakcie elektrolizy musi dochodzić do wymiany wody oraz minerałów pomiędzy naczyniami. W momencie wyciągnięcia naczynia wyjmowanego, w którym umieszczona jest membrana, może ona lekko przeciekać w wyniku napierania na nią wody.
Do wody kwaśnej z powodu ładunku anody przemieszczają się wszystkie jony o ładunku ujemnym, jony chlory, siarki.
Wodę kwaśną, można zastosować w kuchni do dezynfekcji zmywarki, czyszczenia blatów, itd. Zarówno w łazience, jak i w całym domu można ją wykorzystać do sprzątania, dzięki jej dezynfekującym i odtłuszczającym właściwością. Woda kwaśna ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz w leczeniu obrzęków.
Woda kwasowa jest produktem ubocznym procesu wytwarzania wody zasadowej. Im wyższe pH produkowanej wody zasadowej tym niższe kwasowej, która znajduję się w naczyniu wyjmowanym. Jednak w jonizatorach aQuator można również produkować wodę o wybranym przez siebie pH kwaśnym w zakresie od 2,4 do 7.
Smak wody alkalicznej jest pozbawiony posmaku chloru oraz metali ciężkich. Woda ma naturalny dla siebie kolor i smak. Dzięki swoim właściwościom (wyższa rozpuszczalność i ciekłość) pozytywnie wpływa na smak przygotowywanych na jej bazie posiłków i napojów.
Jonizatory aQuator nie filtrują wody. Nie posiadają systemu filtracyjnego. Jednak w trakcie procesu elektrolizy chlor, siarczany i fluor pozostają w wodzie kwaśnej, dlatego woda alkaliczna jest ich pozbawiona. Dodatkowo metale ciężkie wytrącają się w trakcie elektrolizy pozostając na elektrodach, które później usuwamy w procesie czyszczenia. Urządzenia przystosowane są do produkcji wody srebrnej, jednak jest to inny proces niż jonizacja. W trakcie wytwarzania wody srebrnej woda nie dzieli się na alkaliczną i kwaśną.
Membrany wymienia się średnio co 5-6 tygodni. Delikatne przeciekanie jest normalnym procesem, ponieważ membrana jest wykonana z tworzywa pół przepuszczalnego.
Jonizatory aQuator nie posiadają systemu filtracyjnego. Jednak w trakcie procesu elektrolizy chlor, siarczany, fluor pozostają w wodzie kwaśnej, dlatego woda alkaliczna jest ich pozbawiona.
W największym stopniu chodzi o materiały z których jonizator jest wykonany. Elektroliza jest procesem który mocno wpływa na materiały, w których zachodzi. Szczególna uwaga jest poświęcana każdemu materiałowi, który ma styczność z wodą. Anoda to tytan z pokrywą platynowcami, katoda z kolei to stal chirurgiczna. Dodatkowo tworzywa sztuczne bez związków szkodliwych Dodatkowo nawet membrana jest wykonana z takiego tworzywa, które nie może degradować podczas elektrolizy. Do tego produkcja, certyfikowanie w Unii Europejskiej.
Produkcja wody srebrnej może trwać od kilku sekund do nawet 200 minut. Jest to uzależnione od pożądanego stężenia srebra w wodzie. Przykładowo:
1 sek. - 0,011 mg/l
120 minut - 20,90 mg/l
Tak. Do każdego urządzenia jest dołączana obszerna instrukcja w języku polskim oraz rekomendacje użycia wody jonizowanej oraz srebrnej.
Woda srebrna nie jest wodą ze srebrem koloidalnym tylko wodą ze srebrem w formie jonów. Robiąc wodę srebrną można używać dowolnej wody (destylowanej, demineralizowanej również). W wodzie destylowanej proces potrwa jednak dłużej. Jeżeli ktoś ma zamiar w celach kuracyjnych pić wodę srebrną o wysokim stężeniu (co odradzamy), to w takim wypadku zaleca się używania wody destylowanej, żeby na pewno nie doszło do powstania jakichś niepożądanych związków, np. chlorku srebra.
Wszystko co jemy i pijemy neutralizuje sok żołądkowy, bo dowolny pokarm jest bardziej alkaliczny niż sok żołądkowy. Dlatego organizm ciągle ten sok wytwarza, pobierając związki kwasowe z krwi (bufory krwi), a krew regulując swoje pH pobiera z innych narządów, tkanki tłuszczowej itd. I w ten sposób również zachodzi alkalizacja tych narządów.
Osad, który pojawia się w trakcie jonizacji to wapń naturalnie występujący w wodzie. W procesie elektrolizy dochodzi do jego wytrącenia. Podobnie dzieję się w trakcie gotowania wody w czajniku. Osad ten można usunąć specjalnym płynem lub roztworem octu/kwasku cytrynowego.
Woda srebrna ma szerokie zastosowanie w zwalczaniu drobnoustrojów, nie tylko bakterii, ale również wirusów i pasożytów, a jednocześnie działa selektywnie tzn. nie uszkadza komórek naszego organizmu ani pożytecznych bakterii wchodzących w skład naturalnej flory bakteryjnej. Woda srebrna to ciecz, w której rozpuszczone zostało srebro. Taka woda jest uniwersalnym antidotum na wszelkiego rodzaju dolegliwości, może być stosowana w przypadku przeziębienia, problemów z układem pokarmowym, chorobach dziąseł, grypie, zapaleniu spojówek, łuszczycy, trądziku, przy skaleczeniach, otarciach, ranach.
Mamy 3 elektrody, katodę, anodę i elektrodę srebrną. Katoda zostaje ta sama co podczas wytwarzania woda alkalicznej, a elektroda srebrna spełnia rolę anody, która w tym czasie jest nieaktywna.
Woda o pH powyżej 9,5 nie może być pita na stałe. Jej parametry nie opowiadają wymogom wody pitnej. Wodę o pH powyżej 9,5 można pić w małych ilościach i tylko według zaleceń.
Chlor tak jak i inne jony kwasowe zostaje przemieszczony do wody kwasowej.
Do jonizatora możesz wlać każdą wodę z zaufanego źródła (wodociągową, z własnego ujęcia, itd.). Nie może to być jednak woda destylowana lub demineralizowana, ponieważ do procesu elektrolizy dochodzi dzięki minerałom znajdującym się w wodzie. Ważne! Woda po przefiltrowaniu przez filtr węglowy może mieć pH niższe niż 7. Jednak jonizator testowany i certyfikowany był dla wody kranowej, więc z taką wodą osiągnie najbardziej dokładne parametry.
Jak najbardziej można używać wody jonizowanej do przygotowywania posiłków. Smak wody alkalicznej jest pozbawiony posmaku chloru oraz metali ciężkich. Woda ma naturalny dla siebie kolor i smak. Dzięki swoim właściwościom (wyższa rozpuszczalność) pozytywnie wpływa na smak przygotowywanych na jej bazie posiłków i napojów.
Wodę alkaliczną można przechowywać w dzbanku, butelce lub bidonie. Najlepiej w szklanym naczyniu. Zaleca się zużycie wody w ciągu 24h.
Osad, który pojawia się w trakcie jonizacji to wapń naturalnie występujący w wodzie. W procesie elektrolizy dochodzi do jego wytrącenia. Podobnie dzieję się w trakcie gotowania wody w czajniku. Osad ten można usunąć specjalnym płynem lub roztworem octu/kwasku cytrynowego.
Należy precyzyjnie włożyć ją pomiędzy dwie plastikowe, wyjmowane kratki znajdujące w naczyniu wyjmowanym.