Jonizatory Wody aQuator

.

DNA MOCZANOWA
O CO W TYM CHODZI?

Dna moczanowa jest powszechną i złożoną formą zapalenia stawów, wywołaną nadmiernym stężeniem kwasu moczowego we krwi, związany z nieprawidłowościami w zakresie przemiany puryn w organizmie. Charakteryzuje się nagłymi, silnymi atakami bólu, obrzękiem, zaczerwie­nieniem w stawach, najczęściej w dużym palcu u stopy.
Objawy dny moczanowej, które możesz zaobserwować:
•intensywny ból stawów, głównie dużego palca u stopy (inne miejsca narażone na atak bólu to: kolana, łokcie, nadgarstki, palce u rąk)
•dolegliwość najbardziej dokucza w ciągu pierwszych czterech godzin i trwa
do około dwunastu
•uczucie dyskomfortu w dłuższym czasie, ponieważ ból o mniejszym nasileniu
może jeszcze trwać od kilku dni do kilku tygodni, a ataki mogą obejmować
nawet kilka stawów
•dotknięte atakiem stawy stają się ciepłe i zaczerwienione, co jest widocznym
efektem stanu zapalnego
•trudności z poruszaniem się, ponieważ w momencie ataku stawy stają się opuchnięte
i doskwiera uczucie bólu

O dnie moczanowej mówi się w kategorii chorób cywilizacyjnych. Dotyczy ludzi na całym świecie. Powstaje między innymi na skutek nieprawidłowego odżywiania.
Dodatkowo ryzyko występowania dny moczanowej wzrasta wraz z wiekiem oraz przy okazji chorób współistniejących, takich jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Dlatego ważne jest, aby właściwie określić przyczyny i podjąć odpowiednie działania.

 

DIETA NISKOPURVNOWA
STYL ZYWIENIA

Dieta przy dnie moczanowej powinna być skomponowana z produktów o niskiej zawartości puryn. Czy może być jednocześnie smaczna i jak ją urozmaicić?
Podpowiedzi znajdziesz poniżej.
Wybieraj produkty dostarczające mniej niż 50 mg związków purynowych na 100 g produktu. Wśród nich znajdziesz:
•warzywa: pomidor, ogórek, sałata, cebula, cukinia, rzodkiew, ziemniaki, marchew, zielone oliwki, dynia, kapusta włoska i pekińska, kukurydza, czosnek, szczypiorek
•owoce: jabłka, gruszki, czereśnie, truskawki, agrest, śliwki, winogrona, wiśnie, porzeczki czerwone, maliny, brzoskwinie, pomarańcze, kiwi, śliwki, morele, awokado, melony, banany
•produkty zbożowe: pieczywo pszenne, mąki pszenne, ryże, kasze, płatki zbożowe
•produkty mleczne: mleko, zsiadłe mleko, naturalne jogurty, kefiry, maślanki, chude twarogi, sery żółte, sery pleśniowe
•oleje roślinne, oliwa z oliwek
•jaja
Unikaj natomiast produktów, w których jest powyżej 100 mg związków purynowych na 100 g produktu. Ogranicz lub wyeliminuj poniższe produkty:
•mięso i wędliny: kiełbasy wieprzowe i wołowe, salami, wołowina, wieprzowina, mięso królika, cielęcina, drób
•ryby i owoce morza: łosoś, śledź, makrela, karp, halibut, krewetki
•warzywa strączkowe: fasola, groch, soja, soczewica, ciecierzyca
•musztarda, otręby ryżowe, słonecznik, mak, kminek
W przypadku osób z dną moczanową ważna jest też ilość wypijanych płynów - minimum 3 litry na dobę. Ma to na celu rozcieńczenie stężenia kwasu moczowego oraz zwiększenie jego wydalania wraz z moczem.

 

DIETA NISKOPURVNOWA DOBRE PRAKTYKI

Będąc na diecie niskopurynowej istotne jest, aby przestrzegać kilku zasad:
•nawadnianie organizmu min. 3 litrami płynów na dzień, najlepiej wody o zasadowym pH, aby zapobiec nadmiernemu zagęszczeniu moczu i wytrącaniu się kryształów kwasu moczowego
•regularne posiłki, najlepiej 5 posiłków dziennie, przy czym ostatni min.
na 3 godziny przed snem
•spożywanie niewielkich porcji jedzenia
•gotowanie potraw na parze, duszenie
•unikanie smażenia, opiekania i grillowania
•wyłączyć z diety cukier i alkohol

Skuteczna dieta niskopurynowa to przede wszystkim dobrze zbilansowane posiłki, aby przy wykluczeniu czy ograniczeniu określonych produktów nie doprowadzić do niedoborów po­karmowych. Dobrze jest też stosować zasadę, aby całodzienny udział energii z tłuszczów nie przekraczał 35 % przy prawidłowej masie ciała, z białek - 15-30 %, a z węglowodanów 50-55 %. Wynika to z faktu, że węglowodany sprzyjają wydalaniu puryn, a tłuszcze – ich wchłanianiu.

 

DNA MOCZANOWA
NIE LUBI PIWA

Mimo, że piwo, ani inne alkohole nie zawierają puryn - są destylatami, to dla osób zmagają­cych się z dna moczanową są mocno niewskazane. Stężeniu kwasu moczowego sprzyja od­wodnienie, a alkohol - wiadomo odwadnia. Ponadto, etanol powoduje podwyższenie stęże­nie kwasu moczowego we krwi, ogranicza wydalanie kwasu moczowego wraz z moczem oraz nasila rozpad związków wysokoenergetycznych, takich jak ATP. Te z kolei pod wpływem alkoholu uwalniają do organizmu puryny. Piwo najbardziej ze wszystkich alkoholi podnosi poziom kwasu moczowego we krwi i najczęściej przyczynia się do ataków dny moczanowej. Piwo produkowane jest bowiem z drożdży piwnych, jednego z głównych źródeł puryny.
Odwodnienie, nadmierna synteza wewnętrzna puryn i puryny powstałe w wyniku rozpadu związków wysokoenergetycznych to całkiem sporo negatywnych efektów dla osób zmaga­jących się z dna moczanową i to z powodu tylko jednego produktu: alkoholu. Rozsądek i umiar to najlepsze rozwiązanie.

 

DIETA NISKOPURYNOWA
pH WODY JEST WAŻNE

Aby wspomagać pracę nerek i usprawniać oczyszczanie organizmu z nadmiaru kwasu moczo­wego należy odpowiednio nawadniać organizm. Jak wiadomo przyczyną dny moczanowej jest nadmierne gromadzenie się kwasu, który trzeba z organizmu usunąć lub ograniczyć jego pro­dukcję. A najlepiej jedno i drugie. Warto wiec zwrócić uwagę na to co się pije, bowiem są napoje dopuszczane i odradzane przy dnie moczanowej. Jednym z najlepszych jest woda, o ile jest to woda dobrej jakości.
Wśród wód wymienić należy jonizowaną wodę alkaliczną (wodę o zasadowym pH), którą ce­chuje wysoka wchłanialność z uwagi na niewielki rozmiar cząsteczki wody alkalicznej (przez co ułatwione jest rozpuszczanie w wodzie składników, które mają być z organizmu wypłukane) oraz wysoka zawartość cząsteczek aktywnego wodoru o właściwościach antyoksydacyjnych -przeciwzapalnych.
Wodę alkaliczną można wykorzystać nie tylko do bezpośredniego picia ale również do przygo­towywania posiłków i napojów. Sprawdzi się też podczas zaparzania ziół, herbat i kawy (od czasu do czasu). Wodę alkaliczną można wykorzystać do gotowania np. zup. Różnica w smaku wynika przede wszystkim z eliminacji chlorków i fluorków w czasie jonizacji. Gotowane w wodzie alkalicznej warzywa zachowują więcej wartości odżywczych, a w przypadku niektó­rych produktów woda zasadowa skraca czas obróbki termicznej. Warto w niej również myć owoce lub warzywa, które dłużej zachowują wówczas świeżość.

 

Ważne: woda alkaliczna i dieta nie mogą zastąpić leków. Żródłó: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2976726/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Dowiedz się więcej Rozumiem

Tutaj kupisz jonizatory wody aQuator

kontakt@mediasklep24.pl

sklep@naturazdrowie.pl

kromolickaan@gmail.com

bok@med-life.pl

sklep@zdrowie-dom.pl

info@ozoneo.pl

olimpiafit@vip.onet.pl

sklep@grugo.eu

sklep@kawkaje.com

info@zdrowiemojapasja.pl