Jonizatory Wody aQuator

Twój mózg potrzebuje wody

Jak woda działa na mózg?

 

Nasz mózg mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów jest największym użytkownikiem energii, tlenu i glukozy w organizmie. Jednocześnie jest najbardziej podatny na szkodliwe działanie reaktywnych form tlenu (ROS), a powodowany przez nie stres oksydacyjny wiąże się nie tylko z chorobami neurodegeneracyjnymi (jak alzheimer), ale też ogólną wydolnością neuronów i pamięci.

Nic dziwnego, że mózg jako pierwszy reaguje na deficyty wody – nawet niewielkie odwodnienie może istotnie ograniczać naszą koncentrację, jasność myślenia i zdolność do pracy intelektualnej. Kiedy w natłoku zadań i stresu zapominamy o prostym nawyku picia wody, pierwszym sygnałem może być właśnie ból głowy czy rozkojarzenie.

Wszystko to pokazuje, że odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne dla mózgu – naszego centrum dowodzenia, w którym wszystko się zaczyna. Jeszcze lepsze efekty przyniesie picie wody alkalicznej, której zasadowe pH i niezwykle silny potencjał antyoksydacyjny przyniosą dodatkowe korzyści. Oto, co zyskasz, dbając o nawodnienie z wodą alkaliczną.

 

  1. Poranne doładowanie

 

Dlaczego zaleca się wypicie szklanki wody zaraz po przebudzeniu? Ponieważ przez kilka godzin snu tracimy wodę wraz z potem i oddechem, zatem rano należy jak najszybciej uzupełnić ten ubytek, by pobudzić do pracy nie tylko metabolizm, ale i mózg – narząd najbardziej wrażliwy na odwodnienie. To po prostu pierwsza dawka paliwa niezbędnego do produkcji energii i rozruszania wszystkich tkanek. A ponieważ woda alkaliczna nawadnia skuteczniej niż zwykła kranówka1, efektywniej postawi Cię na nogi.

  1. Lepsza koncentracja

 

Jak już wspomnieliśmy, odwodnienie może być przyczyną mało wydajnej pracy mózgu, rozkojarzenia czy kłopotów z logicznym myśleniem. W jednym z badań wykazano nawet, już niewielkie braki wody powodują bóle głowy, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, napięcie i niepokój2. Dlatego też jeśli czekają Cię wyzwania zawodowe lub po prostu pragniesz zachować jasność umysłu, nie zapominaj o wodzie – bez niej neurony nie są w stanie działać na pełnych obrotach.

 

  1. Poprawa nastroju

 

Kiedy neuronom brakuje energii do pracy, pogarszają się nie tylko funkcje poznawcze, ale i nasze samopoczucie. Gdy w jednym badaniu uczestnikom ograniczono dostęp do wody na całą dobę, spowodowało to u nich spadek nastroju, wzrost senności i zmęczenia, obniżenie poziomu energii i czujności oraz większą dezorientację3. Zwraca się nawet uwagę na fakt, że odwodnienie zaburza funkcjonowanie neuroprzekaźników, a więc może nawet przyczyniać się do rozwoju depresji.

 

  1. Ochrona przed wolnymi rodnikami

 

Alkaliczna woda jonizowana to jeden z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów. Istnieją nawet dowody na to, że znacznie ogranicza śmiertelność komórek mózgowych narażonych na działanie nadtlenku wodoru, niszczy reaktywne formy tlenu oraz zmniejsza ich wpływ na membrany mitochondriów (organelli odpowiedzialnych za produkcję energii), a dzięki temu działa ochronnie na neurony4.

 

  1. Dłuższa młodość neuronów

 

Niezwykle silne właściwości antyoksydacyjne sprawiają, że woda alkaliczna może opóźniać procesy starzenia. Zgodnie z teorią wolnorodnikową to stres oksydacyjny powoduje starzenie komórek, co  w przypadku neuronów wiąże się m.in. z rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak alzheimer. Tymczasem po 3 latach doświadczeń na myszach stwierdzono, że te pojone wodą alkaliczną żyły dłużej, ponieważ procesy starzenia zachodziły w ich organizmach wolniej5.

 

  1. Ucieczka przed neurodegeneracją

 

Okazuje się, że również zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu to jedna z potencjalnych przyczyn poważnych zaburzeń neurologicznych. Japońscy eksperci odkryli, że spadek pH w mózgu koreluje z rozwojem takich schorzeń jak schizofrenia, zaburzenie afektywne dwubiegunowe oraz autyzm6.

W utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej doskonale sprawdza się alkaliczna woda jonizowana o wysokim pH (najlepiej 8,5-9,5): nie tylko usuwa kwasy na bieżąco, ale także ogranicza skutki przewlekłego zakwaszenia w wyniku nieprawidłowej diety.

 

  1. Regeneracyjny sen

 

Odwodnienie może powodować problemy z zasypianiem zwłaszcza latem, gdy jest gorąco, ale wypicie wieczorem kawy, gazowanych napojów czy alkoholu spowoduje jedynie, że sen będzie płytki i przerywany. Dlatego też od szklanki wody nie tylko warto zaczynać dzień – powinna być także ostatnim napojem, po jaki sięgniemy przed snem. Dodatkowo poprawia przepływ krwi do mózgu, co pomaga mu się uspokoić.

 

 

Bibliografia:

 

  1. J Int Soc Sports Nutr 2016; 13:45
  2. 1. Brit J Nutr 2011; 106 (10): 1535-1543; J Nutr 2012; 142 (2): 382-388
  3. 3. Brit J Nutr 2013; 109 (2): 313-321
  4. BMC Proc. 2011; 5(Suppl 8): P69
  5. Evid Based Complement Alternat Med. 2016; 2016: 3084126, doi: 10.1155/2F2016/2F3084126
  6. Neuropsychopharmacology. 2018 Feb; 43(3):459-468

 

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Dowiedz się więcej Rozumiem

Tutaj kupisz jonizatory wody aQuator

kontakt@mediasklep24.pl

sklep@naturazdrowie.pl

kromolickaan@gmail.com

bok@med-life.pl

sklep@zdrowie-dom.pl

info@ozoneo.pl

olimpiafit@vip.onet.pl

sklep@grugo.eu

sklep@kawkaje.com

info@zdrowiemojapasja.pl