Jonizatory Wody aQuator

Wodór molekularny – przyszłość medycyny

Wodór molekularny – przyszłość medycyny

W 2010 r. w czasopiśmie Free Radical Research ukazał się przełomowy artykuł, którego autorzy przekonywali, że wodór ma zbawienne działanie na ludzki organizm, a jego wykorzystanie z roku na rok będzie rosło1.  Od tamtego czasu pojawiło się ponad 500 publikacji na temat potencjału terapeutycznego wodoru, a wkrótce liczba ta zapewne znacznie wzrośnie, ponieważ już teraz wyniki są niezwykle obiecujące. Choć trudno mówić tu o panaceum, z pewnością ten pierwiastek może okazać się najważniejszym z punktu widzenia profilaktyki różnorodnych schorzeń cywilizacyjnych.

 

Zabójcze rodniki

Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę stoi za narastającą zapadalnością na choroby cywilizacyjne i jak chronić ludzkość przed ich rozwojem. Wiadomo, że dużą rolę odgrywa tu narażenie na zanieczyszczenia, niezbilansowana dieta, a wreszcie towarzyszący nam na co dzień stres. Wszystkie te elementy współczesnego świata osłabiają ludzki organizm, co czyni go podatnym na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

W tych trudnych warunkach doskonale radzą sobie wolne rodniki: cząsteczki z niesparowanym elektronem, które próbują uzupełnić jego brak, sięgając po elektrony naszych zdrowych komórek. W ten sposób utrudniają ich prawidłowe funkcjonowanie, co z czasem skutkuje przewlekłymi schorzeniami. Badania pokazują, że nadmiar wolnych rodników i stres oksydacyjny leżą u podłoża wielu schorzeń układu nerwowego, krążenia i oddechowego, nowotworów, cukrzycy, miażdżycy, alzheimera, zaćmy, jaskry czy zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem2.

 

 

Najsilniejszy antyoksydant

Skoro rola wolnych rodników jest tak ważna, nie dziwi fakt, że wiele badań naukowych skupia się na skutecznych metodach równoważenia ich działania. I właśnie tutaj na pierwszy plan wysuwa się wodór, który kryje się pod symbolem H. To pierwiastek złożony zaledwie z jednego elektronu i jednego protonu, dzięki czemu  jest najlżejszym w naturze.

Jednak najczęściej mamy do czynienia z wodorem molekularnym (cząsteczkowym) w postaci dwuatomowej (H2). Jakie ma to znaczenie? Otóż pojedynczy atom wodoru jest reaktywnym wodnym rodnikiem z niesparowanym elektronem. Z tego powodu szybko i łatwo reaguje z drugim atomem, w wyniku czego powstaje właśnie cząsteczkowy wodór (H2) – główna jego forma, która nie ma smaku, zapachu i koloru. Najczęściej pojawia się jako gaz, który łączy się z wodą.

Ze względu na to, że jest on cząsteczką bardzo małą i dobrze rozpuszczającą się w tłuszczach, łatwo przenika do komórek3. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki swojej budowie dociera do ich wnętrza (cytoplazmy) i wpływa na nie przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Żadna inna substancja nie wiąże wolnych rodników tak silnie, jak wodór cząsteczkowy, a co więcej, redukuje on nawet rodniki hydroksylowe – najbardziej cytotoksyczne z reaktywnych form tlenu (ROS)4. Oprócz tego moduluje nasze zdrowe komórki, co w konsekwencji zmniejsza sam proces powstawania wolnych rodników oraz wywołuje efekt przeciwzapalny i przeciwalergiczny5.

 

Źródło zdrowia 

Dotychczasowe badania pokazują, że wszystkie te właściwości wodoru molekularnego przekładają się na jego praktyczne działanie. Ma on terapeutyczny wpływ na ponad 150 różnych dolegliwości, m.in. cukrzycę typu 2, zespół metaboliczny, choroby zapalne, mitochondrialne miopatie czy zawał pnia mózgu6.

Jak zatem dostarczyć go do organizmu, by skorzystać z tych efektów? Istnieją 2 drogi: inhalacje i picie wody nasyconej aktywnym wodorem, przy czym ta druga nie tylko jest prostsza, ale również gwarantuje szybszy wzrost jego stężenia, który dodatkowo utrzymuje się dłużej.

Oznacza to, że picie wody bogatej w wodór to najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób dostarczania jego cząsteczek do organizmu. Co więcej, badania potwierdzają, że po 8 tygodniach taka woda powoduje obniżenie cholesterolu u pacjentów z zespołem metabolicznym, a u osób w końcowych stadiach chorób nerek po roku zmniejsza uszkodzenia komórek wywołane stresem oksydacyjnym7. Inne doniesienia pokazują, że regularne spożywanie wody bogatej w wodór chroni również przed zmianami neurodegeneracyjnymi wywołanymi urazowym uszkodzeniem mózgu, co może mieć duże znaczenie po udarze8.

To zapewne dopiero początek długiej listy, bo jak wspomniano, dziedzina badań nad prozdrowotnym działaniem wodoru molekularnego wciąż się rozwija. Przyszłość medycyny zaczyna się jednak dziś, a dzięki dostępności tego życiodajnego pierwiastka z naturalną, alkaliczną wodą, już teraz drzwi do poprawy zdrowia stoją przed nami otworem.

 

 

Bibliografia: 

  1. Free Radical Research 2010; 44:971-982
  2. Int J Biochem Cell Biol. 2007; 39(1):44-84
  3. Biochimica et Biophysica Acta 2012; 1820: 586-94
  4. Nat Med. 2007 Jun;13(6):688-94
  5. Med Gas Res 2015; 5:12
  6. Oxidative Medicine and Cellular Longevity 2012, 353152
  7. J Clin Biochem Nutr. 2010; 46 (2): 140-149; Nephrol Dial Transplant. 2010; 25 (8): 2730-2737
  8. PLoS One, 2014. 9(9):e108034
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Dowiedz się więcej Rozumiem

Tutaj kupisz jonizatory wody aQuator

kontakt@mediasklep24.pl

sklep@naturazdrowie.pl

kromolickaan@gmail.com

bok@med-life.pl

sklep@zdrowie-dom.pl

info@ozoneo.pl

olimpiafit@vip.onet.pl

sklep@grugo.eu

sklep@kawkaje.com

info@zdrowiemojapasja.pl