Dna moczanowa – objawy i leczenie
Brak ruchu i źle zbilansowana dieta to gotowy przepis na różnego rodzaju schorzenia. Jednym z nich jest dna moczanowa, zwana również podagrą. Poznaj jej objawy i dowiedz się, jak przebiega jej leczenie!
Co to jest dna moczanowa?
Dna moczanowa to choroba, która atakuje stawy i prowadzi do ich zniekształceń. Zmianom, początkowo niewidocznym, zwykle towarzyszy przewlekły ból, który w utrudnia choremu normalne funkcjonowanie. Podagra atakuje najpierw kończy dolne i górne, z czasem zajmuje także kolejne część ciała. Jej przewlekła forma może prowadzić do zmian na narządach wewnętrznych, a w konsekwencji - do ich uszkodzenia. Objawy dny moczanowej w początkowej fazie choroby są ukryte - chory dopiero po dłuższym czasie zaczyna odczuwać ból.
Dna moczanowa - przyczyny choroby
Objawy dny moczanowej u dorosłych mają podłoże genetyczne, jednak głównym powodem występowania choroby jest nadmiar kwasu moczowego. Powstawaniu nadwyżek tegoż spowodowane jest przede wszystkim przez źle skonstruowaną dietę, pełną tłuszczy i węglowodanów. Czynnikiem, który zwiększa szansę na pojawienie się dny jest również wiek, przebyte urazy oraz inne choroby przewlekłe, np. cukrzyca czy nadciśnienie. Istotną kwestią może mieć również nadmierne spożycie alkoholu, zwłaszcza przy równoczesnym odwodnieniu.
Dna moczanowa - badania i diagnoza
Dnę moczanową może zdiagnozować lekarz rodzinny, który zleci badania krwi i moczu. Dodatkowo, chory może mieć wykonane również badania USG i RTG, które pomogą ustalić stopień zmian, jakie choroba spowodowała w obrębie stawów. W trakcie diagnostyki zaleca się również wykonanie badań w kierunku cukrzycy czy chorób układu krążenia - dna moczanowa często pojawia się obok jednego z tych schorzeń.
Leczenie dny moczanowej może odbywać się pod opieką lekarza reumatologa, który wykluczy inne schorzenia stawów i pomoże dobrać prawidłową dawkę leków.
Dna moczanowa - leczenie i dieta
Leczenie dny moczanowej polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów - leczeniem stanów zapalnych i eliminowanie bólu stawów. Trwałą poprawę zdrowia pacjenta gwarantuje tylko zmiana dotychczasowych nawyków. Choroba, taka jak dna moczanowa wymaga nowej, dobrze zbilansowanej diety. W trakcie leczenia, na talerzu chorego dominować powinny surowe warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste i nabiał. Zalecana jest rezygnacja z mięsa i posiłków o wysokiej zawartości tłuszczu i węglowodanów.
Osoby dotknięte objawami podagry powinny zwrócić również uwagę na konieczność picia większej ilości wody niż dotychczas. Woda jest niezbędnym elementem procesu leczenia, pozwala usunąć nagromadzone toksyny i przywrócić równowagę w organizmie. I tu z pomocą przychodzi alkaliczna woda jonizowana. Ten proces wspomagać można dodatkowo ziołowymi preparatami i naparami, parzonymi z liści czystka czy też mniszka lekarskiego.
Po złagodzeniu objawów, warto uzupełnić dietę o umiarkowany wysiłek fizyczny, który pozwoli na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Utrzymanie dobrych nawyków z okresu leczenia dny moczanowej pozwala na zmniejszenie szansy na powrót choroby.