Najwyższy czas na porządki… w organizmie
Najwyższy czas porządki 😊
Pierwsze słoneczne dni powinny dodawać nam energii i nowych sił. Czasem jednak kiedy świat wokół nas budzi się do życia, my pozostajemy zmęczeni i ociężali, mamy problemy z koncentracją i nadmiarem kilogramów. Przyczyną tego problemu może być zakwaszenie organizmu.
Zimowe grzeszki
Chłodne i deszczowe dni sprawiają zwykle, że zmieniamy naszą dietę na bardziej kaloryczną – chętniej sięgamy po mięsne posiłki i słodkie przekąski, zwłaszcza gdy brakuje nam świeżych warzyw i owoców. Dodatkowo zimą mniej się ruszamy, a na skutki takiego trybu życia nie trzeba długo czekać: większość z nas wita wiosnę z nadmiarowymi kilogramami, a przygotowania do letniego sezonu powinna rozpocząć od oczyszczenia i odkwaszenia organizmu.
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nadmiar białka zwierzęcego i węglowodanów w diecie oraz niewystarczające spożycie alkalicznych warzyw i owoców zaburzają równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Zgubne skutki zakwaszenia
Jeśli dołożyć do tego używki (takie jak nikotyna, kawa czy alkohol), stres, brak ruchu i snu oraz niewystarczające nawodnienie, otrzymamy iście diabelską mieszankę, która utrudnia pozbywanie się resztek kwasowych będących efektem ubocznym przemiany materii. W efekcie pojawiają się takie objawy jak zmęczenie, kłopoty trawienne (wzdęcia, zaparcia), przybieranie na wadze, zaburzenia koncentracji, wypadanie włosów itp.
W dłuższej perspektywie skutki mogą być znacznie groźniejsze: przewlekłe zakwaszenie utrudnia bowiem oczyszczanie (a zatem toksyny gromadzą się w organizmie i systematycznie go zatruwają), przyswajanie składników odżywczych i regenerację komórek. Z czasem może to prowadzić do rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, osteoporoza czy zapalenie stawów1.
Pora na porządki!
Właśnie dlatego wiosna i lato to idealny moment na to, by oczyścić i odkwasić organizm. Naszymi sprzymierzeńcami będą przede wszystkim pogoda (zachęcająca do aktywności na świeżym powietrzu) oraz dostępność wartościowych, świeżych warzyw i owoców, których niedobór zmniejsza produkcję wodorowęglanów niezbędnych w procesie neutralizowania kwasów2. Dlatego też seler, sałata, ogórek, jarmuż, szpinak, kolendra, natka pietruszki, rukola, brokuły, botwina czy liście młodej rzepy powinny na stałe zagościć na naszym stole.
Właśnie zielenina najsilniej alkalizuje organizm, a przy tym dostarcza mu potężną dawkę witamin (C, E i z grupy B), antyoksydantów oraz minerałów (siarki, manganu, molibdenu, jodu, kobaltu, selenu, chromu, wapnia, żelaza, cynku, potasu)3. Dodatkowo wiele warzyw z tej grupy (np. kolendra, kapusta, brokuły) absorbuje oraz usuwa ołów i inne metale ciężkie. To zasługa przede wszystkim dużej zawartości chlorofilu, który wiąże się z toksycznymi substancjami w jelitach i ułatwia ich wydalanie4.
Pełne oczyszczanie
Podczas takiej oczyszczająco-alkalizującej diety oprócz warzyw (zwłaszcza zielonych, kapustnych i korzeniowych) warto postawić na rozgrzewające przyprawy, takie jak imbir i pieprz cayenne. Nie tylko pomagają one przywrócić równowagę kwasowo-zasadową, ale też wpływają korzystnie na metabolizm, a przez to przyspieszają usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.
Nie zapominaj również o cytrynie – mimo kwaśnego smaku to jeden z najbardziej alkalizujących produktów!
Oczywiście na czas wiosennych porządków w organizmie (a najlepiej na stałe!) zrezygnuj z alkoholu, gazowanych napojów, słodyczy, wędlin i fast foodów. Zacznij też więcej się ruszać i chodzić do sauny – usprawni to trawienie, a dodatkowo wraz z potem pozbędziesz się toksyn.
Woda zawsze na podorędziu
Często zapominamy również o regularnym sięganiu po szklankę wody, a to tak naprawdę najprostszy nawyk, który usprawnia metabolizm i detoksykację. Co więcej, jeśli Twój wybór padnie na wodę alkaliczną, pomoże to przywrócić i utrzymać pH na właściwym poziomie. Badania pokazują, że nawadnia ona lepiej niż inne (a jest to konieczne do aktywnego transportu jonów wodorowęglanowych), działa antyoksydacyjnie oraz przywraca równowagę kwasowo-zasadową, ponieważ pozwala na bieżąco neutralizować szkodliwy wpływ nadmiaru kwasów w przewodzie pokarmowym i łagodzi skutki ogólnego zakwaszenia5.
Taki program wiosennego oczyszczania pozwoli Ci odzyskać równowagę kwasowo-zasadową, co z kolei umożliwi komórkom prawidłowe funkcjonowanie i wydalenie z organizmu toksyn. W efekcie zrzucisz zbędne kilogramy, a przede wszystkim zyskasz dobre samopoczucie i energię, dzięki czemu powitasz wiosnę w pełni sił!
Bibliografia:
- J Environ Public Health. 2012; 2012: 727630
- Am J Clin Nutr. 2002;76(6):1308-1316
- J Agric Food Chem, 2010; 58:2980-7; J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo) 1995; 41:671-85
- Int J Mol Sci, 2011; 12:7760-71
- Bone 2009; 44(1):120-4; J Int Soc Sports Nutr 2016; 13:45; Carbohydr Res 2009; 344(16):2195-2200