Skąd wziąć aktywny wodór?
O terapeutycznych właściwościach aktywnego wodoru dla naszego organizmu świadczą wyniki badań klinicznych. Wodór molekularny, który jesteśmy w stanie wygenerować we własnym domu, dzięki nowoczesnym, bezpiecznym i ekologicznym urządzeniom, ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i antyapoptotyczne.
Jaki generator aktywnego wodoru wybrać? Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń, których działanie opiera się na elektrolizie. W wyniku pracy jonizatora wody powstaje głównie woda alkaliczna, generator wodoru to zaś urządzenie dedykowane wodzie wodorowej.
Najważniejszym elementem generatora jest ogniwo elektrolizera, w którym zachodzi pożądana reakcja. Ogniwo składa się z dwóch elektrod (anody i katody), które są oddzielone membraną jonowymienną – membrana wymiany protonów (PEM) – do wytwarzania gazowego wodoru o wysokiej czystości z wody. Komórka PEM została pierwotnie opracowana przez NASA, stosuje się ją w przemyśle i laboratoriach na całym świecie.
Jak działa generator wodoru?
Generator wodoru wytwarza wodę, bogatą w cząsteczki wodoru (H2). Dostępne na rynku urządzenia pobierają ciecz bezpośrednio z wodociągu lub ich zbiorniki wypełnia się wodą – prosto z kranu, filtrowaną lub butelkowaną, w zależności od preferencji. Niektóre są bardzo proste w obsłudze, a ich konstrukcja pozwala na nasycenie wody wodorem po naciśnięciu tylko jednego, odpowiedniego guzika.
Jak zadbać o prawidłowe działanie generatora wodoru? Warto pamiętać o kilku prostych zasadach:
- regularna wymiana filtra, który odpowiada za usuwanie z wody pestycydów, chloru i szkodliwych metali, np.: rtęci, arsenu i niklu, a jednocześnie zapobiega nadmiernemu osadzaniu się kamienia,
- używanie wody w temperaturze pokojowej, ponieważ zbyt gorąca ciecz może uszkodzić filtr i urządzenie,
- wykorzystywanie wody wstępnie oczyszczonej, zanieczyszczenia bowiem również mogą spowodować uszkodzenie generatora.
Generatory wodoru nie dzielą wody na dwie frakcje (alkaliczną i kwaśną), tak jak jonizatory. Ich praca nie wpływa również na pH wody, które pozostaje na neutralnym lub lekko alkalicznym poziomie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając generator wodoru do domu? Liczy się przede wszystkim masa czystego wodoru, wprowadzanego do wody, która wynosić powinna od 0,5 do 1,4 mg/l.
Dlaczego warto zainwestować w generator wodoru?
Występowanie aktywnego wodoru w wodzie ma charakter nietrwały. Wodór (H) jest bowiem najmniejszym i najlżejszym pierwiastkiem w układzie okresowym, co sprawia, że jest w stanie przenikać przez ścianki naczyń (np. plastikowe butelki) i ulatniać się do atmosfery. Nie daj się więc nabrać na butelkowaną wodę wodorową. Na rynku znajdziesz jednak gotowe do spożycia napoje wodorowe w puszkach.
Najskuteczniejszą metodą jej otrzymywania jest produkcja w warunkach domowych. Aktywny wodór, dzięki swojej strukturze molekularnej, doskonale przenika przez błonę komórkową i szybko nawadnia, odkwasza i odtruwa organizm. Jest najskuteczniejszym, selektywnym antyoksydantem – eliminuje najgroźniejsze dla organizmu wolne rodniki hydroksylowe (OH-).