Aktywny wodór to naturalny antyoksydant
Pozytywny wpływ wody, bogatej w aktywny wodór, przypisuje się w głównej mierze jej właściwościom antyoksydacyjnym. Czym są antyoksydanty i jaki wpływ mają na nasze życie i zdrowie?
Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to grupa związków chemicznych, które hamują procesy utleniania w organizmie. Niewielkie ich dawki powstrzymują proces powstawania wolnych rodników, czyli cząsteczek z niesparowanym elektronem, które powstają w procesie oddychania komórkowego, a także w wyniku oddziaływania takich czynników, jak m.in. zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV czy palenie tytoniu.
Antyoksydanty są głównie naturalnymi substancjami roślinnymi, wspierającymi mechanizmy obronne komórek człowieka. Przeciwutleniaczami mogą być także jony metali przejściowych (manganu, cynku, selenu).
Występują często w suplementach diety i są powszechnie uważane za doskonały środek zapobiegania licznym chorobom, m.in. nowotworom, chorobie niedokrwiennej serca.
Aktywny wodór a wolne rodniki
Badania podstawowe i kliniczne wykazały, że wodór jest istotnym fizjologicznym czynnikiem regulacyjnym, który wywiera na komórki i całe organy wpływ antyoksydacyjny, przeciwzapalny i antyapoptotyczny. Aktywny wodór, rozpuszczony w wodzie, działa jak tarcza antyoksydacyjna – oddaje elektrony wolnym rodnikom, szybko i skutecznie je neutralizując.
Dlaczego wolne rodniki są szkodliwe dla naszego organizmu? Rodnik dąży do sparowania swojego elektronu i utworzenia stabilnego związku. Reaguje i utlenia każdy związek, z jakim ma kontakt. Prowadzi tym samym do degradacji DNA i błon komórkowych, wymarcia komórek oraz przyspieszenia procesu starzenia się organizmu. Żeby temu zapobiec, potrzebna jest tarcza, w postaci skutecznego inhibitora.
Antyoksydacyjne działanie aktywnego wodoru
Według badań aktywny wodór, podawany dowolną drogą, działa jako wybiórczy wychwytywacz reaktywnych form tlenu (ROS) i wywiera silny efekt chroniący komórki. Redukuje jedynie rodniki hydroksylowe (OH) oraz nadtlenoazotyn (ONOO). To bardzo silne utleniacze, wchodzące w niszczące reakcje z kwasami nukleinowymi DNA, lipidami i białkami. Wodór może mieć ogromny wpływ na medycynę, jako bezpieczny i skuteczny terapeutyczny gaz medyczny. Wykazuje bowiem kilka potencjalnych przewag nad obecnymi terapiami farmakologicznymi.
Specjaliści wskazują na bardzo dużą efektywność wody z aktywnym wodorem w leczeniu takich chorób jak: cukrzyca, stopa cukrzycowa, hipercholesterolemia, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, astma, reumatyzm, dna moczanowa, choroba Crohna, choroby skóry związane z ubytkiem kolagenu, niektóre choroby serca, wrzody, zaburzenia odporności immunologicznej, SLE, nowotwory, chroniczne zaparcia, biegunka, HIV, alergie, katarakta.
Jak przyjmować aktywny wodór? Jedną z najłatwiejszych metod jest inhalacja, czyli wprowadzanie gazu poprzez respirator, maskę na twarz lub przewód nosowy. Drugą metodą jest doustne przyjmowanie wody bogatej w wodór, uzyskanej na kilka sposobów, m.in. poprzez elektrolizę wody wodociągowej w specjalnych urządzeniach z błoną półprzepuszczalną, poprzez rozpuszczenie wodoru w wodzie pod ciśnieniem lub drogą reakcji magnezu z wodą.