Jonizatory Wody aQuator

Na pomoc koncentracji z wodą alkaliczną

Energia, umysł i woda 

Na pewno to znasz: kiedy czeka Cię wytężona praca umysłowa, neurony wydają się w ogóle ze sobą nie współpracować. Akurat wtedy, gdy czekają Cię egzaminy lub trudne projekty w pracy, pojawiają się zaburzenia koncentracji i pamięci. Oczywiście przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, ale zanim zaczniesz szukać daleko, zastanów się, czy pijesz odpowiednią ilość wody. Właśnie odwodnienie może być przyczyną mało wydajnej pracy mózgu!

 

Pragnienie organizmu 

Na początek trzeba podkreślić, że nawodnienie to podstawowy warunek prawidłowego funkcjonowania całego ciała. Bez niego niemożliwe są takie procesy jak transport substancji odżywczych, metabolizm, zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej czy termoregulacja.

Oczywiście skutki odwodnienia pojawiają się stopniowo, a nim dojdzie do poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, organizm będzie wysyłał szereg sygnałów, takich jak suchość w ustach, bóle czy zawroty głowy. Najszybciej na brak wody zareaguje jednak mózg: według European Hydration Institute (Europejski Instytut Nawadniania) już niewielka jej utrata (ok. 1-2% masy ciała) prowadzi do pogorszenia pamięci i zaburzeń koncentracji oraz zmniejszenia wydolności fizycznej!

Bez wody nie ma energii

Naukowcy sprawdzili, jak ubytek wody wpływa na zdolności poznawcze młodych zdrowych osób. Ochotnicy zostali odwodnieni podczas wysiłku fizycznego, a następnie skontrolowano ich czujność, czas reakcji, zapamiętywania i uczenia się oraz zdolność koncentracji i rozumowania. Okazało się, że już niewielkie braki wody (1,36-1,59%) powodowały u nich bóle głowy, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, napięcie i niepokój1.

W innym badaniu uczestnikom ograniczono dostęp do wody na całą dobę, co spowodowało u nich spadek nastroju, wzrost senności i zmęczenia, obniżenie poziomu energii i czujności oraz większą dezorientację2. Co więcej, skutki te można było zaobserwować już po 12-16 godz. pozbawienia płynów. To zaś sugeruje, że nawet wychodzenie rano do pracy bez śniadania i odpowiedniej porcji wody może powodować zaburzenia nastroju i koncentracji.

 

 

Odwodniony mózg

Jak to możliwe? Otóż nasz mózg jest największym użytkownikiem energii w organizmie. Chociaż stanowi zaledwie 2% ciała, to zużywa 20% tlenu i 25% glukozy. Z tego powodu jest najbardziej podatny na szkodliwe działanie reaktywnych form tlenu (ROS), a stres oksydacyjny wiąże się nie tylko z chorobami neurodegeneracyjnymi (jak alzheimer), ale też ogólną wydolnością neuronów i pamięci.

Po drugie, to nasz mózg zawiaduje całym organizmem, więc na nim spoczywa obowiązek rozdysponowania wszystkich niezbędnych składników, które mu dostarczamy. Kiedy zabraknie mu wody, w pierwszej kolejności chroni funkcje organizmu konieczne do przeżycia (regulowanie temperatury ciała, oddechu i bicia serca), pomijając te, które są mniej ważne. W ten sposób nawet niewielkie odwodnienie może istotnie ograniczać naszą koncentrację, jasność myślenia i zdolność do pracy intelektualnej.

 

Skuteczne nawodnienie 

W tej sytuacji jasne staje się, że codzienna dawka 2-3 l wody to podstawa, by sprostać wyzwaniom intelektualnym w pracy czy szkole. Należy pić ją regularnie przez cały dzień i od szklanki wody zaczynać każdy poranek, ponieważ w nocy z oczywistych względów następuje kilkugodzinna przerwa w jej dostawie.

Ważne jest jednak również to, jaką wodę pijemy. Zwykła kranówka czy woda z plastikowej butelki może bowiem zawierać zanieczyszczenia, z którymi organizm musi sobie radzić. Inaczej jest z alkaliczną wodą jonizowaną, która oprócz czystości charakteryzuje się również zasadowym pH (dzięki któremu odkwasza) oraz ujemnym potencjałem REDOX (który pozwala jej niezwykle skutecznie zwalczać wolne rodniki). Co więcej, badania pokazują, że alkaliczna woda nawadnia lepiej niż zwykła3! Istnieją również dowody na to, że znacznie ogranicza śmiertelność komórek mózgowych narażonych na działanie nadtlenku wodoru, niszczy reaktywne formy tlenu oraz zmniejsza ich wpływ na membrany mitochondriów (organelli odpowiedzialnych za produkcję energii), a dzięki temu działa ochronnie na neurony4.

A zatem jeśli ślęczysz nad papierami lub przed komputerem i coraz trudniej Ci się skoncentrować, nie zapomnij postawić na biurku szklanki wody i regularnie jej uzupełniać.

 

Bibliografia: 

  1. Brit J Nutr 2011; 106 (10): 1535-1543; J Nutr 2012; 142 (2): 382-388
  2. Brit J Nutr 2013; 109 (2): 313-321
  3. J Int Soc Sports Nutr 2016; 13:45
  4. BMC Proc. 2011; 5(Suppl 8): P69

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Dowiedz się więcej Rozumiem

Tutaj kupisz jonizatory wody aQuator

kontakt@mediasklep24.pl

sklep@naturazdrowie.pl

kromolickaan@gmail.com

bok@med-life.pl

sklep@zdrowie-dom.pl

info@ozoneo.pl

olimpiafit@vip.onet.pl

sklep@grugo.eu

sklep@kawkaje.com

info@zdrowiemojapasja.pl