Jonizatory Wody aQuator

Nadkwasota żołądka, a woda alkaliczna

Nadkwasota żołądka to nadprodukcja kwasu solnego (o bardzo niskim pH) oraz objawy powiązane z przenikaniem nadmiaru soków żołądkowych do innych odcinków przewodu pokarmowego, np. przełyku czy dwunastnicy. Kwas solny pełni bardzo istotne funkcje w procesie trawienia, jednak jego nadmiar szybko staje się przyczyną uciążliwych dolegliwości, a z czasem może prowadzić do szeregu niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji, m.in. nadżerek w przewodzie pokarmowym, a nawet zmian nowotworowych.

Czym objawia się nadkwasota żołądka?

Do objawów nadkwasoty żołądka należy przede wszystkim ból brzucha odczuwany zwykle po 1–3 godzinach od spożycia posiłku. Mogą towarzyszyć mu zaparcia, nudności i kwaśne odbijanie. Częstym objawem nadkwasoty jest także zgaga (pieczenie w okolicy mostka, które może promieniować do górnych odcinków przewodu pokarmowego), w związku z czym nadprodukcja kwasu solnego w żołądku bywa błędnie utożsamiana z refluksem żołądkowo-przełykowym. Są to jednak dwie różne jednostki chorobowe, dla których zgaga jest wspólnym symptomem.

Przyczyny nadkwasoty żołądka

Nadkwasota to stan, który może przytrafić się zdrowej osobie, np. po spożyciu zbyt obfitego, ciężkostrawnego posiłku. O chorobie można mówić wówczas, gdy nadmiar kwasu solnego utrzymuje się przewlekle na skutek takich czynników, jak:

  • nieprawidłowa dieta obfitująca w zakwaszające, ciężkostrawne produkty, w szczególności tłuste smażone mięsa, słodycze, wysokoprzetworzoną żywność,
  • spożywanie zbyt dużych porcji, jedzenie w pośpiechu, nieregularnie,
  • niewłaściwe łączenie składników potraw (np. nabiału z owocami cytrusowymi),
  • nadużywanie ostrych przypraw, soli, kawy, mocnej herbaty,
  • picie napojów alkoholowych (w szczególności wysokoprocentowych),
  • palenie papierosów,
  • przyjmowanie dużych ilości niektórych leków (np. z grupy NLPZ),
  • stres, przemęczenie.

Jak widać, przyczynami nadkwasoty żołądka są najczęściej czynniki środowiskowe. Oznacza to, że dolegliwościom zazwyczaj można zapobiec, zmieniając styl życia.

Dieta w nadkwasocie żołądka

Podstawowym zaleceniem dla osób zmagających się z nadkwasotą żołądka jest zmiana nawyków żywieniowych. Przy objawach nadkwasoty należy:

  • regularnie (co 3–4 godziny) spożywać niewielkie posiłki, najlepiej o stałych porach,
  • jeść powoli, staranne rozgryzając i przeżuwając kolejne kęsy,
  • odpowiednio nawadniać organizm pomiędzy posiłkami.

Osoba z nadkwasotą musi wyeliminować z diety wcześniej wymienione produkty zwiększające wydzielanie soków żołądkowych. Należy zastąpić je pokarmami lekkostrawnymi, takimi jak białe produkty zbożowe (pełnoziarniste zawierają dużo błonnika, który sam w sobie nie powoduje nadkwasoty, ale nasila jej objawy), gotowane warzywa, dojrzałe owoce, odtłuszczone przetwory mleczne, chude mięso i ryby (pieczone, duszone lub gotowane).

 

 

Jak leczyć nadkwasotę żołądka?

Zmiana diety przy nadkwasocie często skutecznie eliminuje związane z nią dolegliwości. Bywa jednak, że potrzeba czasu na zaleczenie skutków przewlekłego nadmiaru kwasu solnego w przewodzie pokarmowym, takich jak podrażnienie jego błon śluzowych. W takich przypadkach stosuje się leki na nadkwasotę, które hamują wydzielanie kwasów żołądkowych. Należą do nich inhibitory pompy protonowej (na bazie pantroprazolu) lub blokery receptora H2 (z takimi substancjami czynnymi, jak famotydyna czy ranitydyna).

Objawy nadkwasoty można łagodzić domowymi sposobami. Właściwości alkalizujące (czyli neutralizujące działanie kwasów) ma wiele ziół, np. rumianek, liść melisy lub szałwii czy kłącze tataraku. Napary z tych roślin dodatkowo stymulują trawienie, działają przeciwbólowo, rozkurczowo i antyseptycznie. Co więcej, już samo wypicie herbaty ziołowej sprawia, że soki żołądkowe ulegają rozrzedzeniu, co zmniejsza związane z działaniem kwasu solnego dolegliwości i ułatwia gojenie się owrzodzeń błon śluzowych.

Zastosowanie wody alkalicznej w nadkwasocie żołądka

W obliczu wyżej opisanych faktów oczywistą staje się rola wody alkalicznej w leczeniu nadkwasoty żołądka. Woda zjonizowana o odczynie zasadowym jest jednym z tych produktów, które skutecznie neutralizują działanie soku żołądkowego. Wiadomo też, że jego rozwodnienie przynosi szybką ulgę przy nasilonych dolegliwościach. Najlepiej służy temu częste, regularne picie niewielkich porcji dobrej jakości wody (wypicie jej zbyt dużo naraz może wywołać negatywny efekt).

Woda alkaliczna to także ważny element odkwaszającej diety. Jak wiadomo, dzięki wysokiemu pH przyczynia się ona do przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, a w związku z obecnością jonów wodorotlenkowych OH- wykazuje wysokie właściwości przeciwutleniające. Ze swoim potencjałem redoks wpływa korzystnie na wiele procesów fizjologicznych, w tym na przemianę materii. Picie wody alkalicznej jest zatem bardzo cennym uzupełnieniem leczenia nadkwasoty żołądka.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Dowiedz się więcej Rozumiem

Tutaj kupisz jonizatory wody aQuator

kontakt@mediasklep24.pl

sklep@naturazdrowie.pl

kromolickaan@gmail.com

bok@med-life.pl

sklep@zdrowie-dom.pl

info@ozoneo.pl

olimpiafit@vip.onet.pl

sklep@grugo.eu

sklep@kawkaje.com

info@zdrowiemojapasja.pl