Woda alkaliczna nasycona aktywnym wodorem – co to jest?
Kilkadziesiąt lat temu japońscy naukowcy opracowali metodą wytwarzania alkalicznej wody, wzbogaconej aktywnym wodorem. Są nią zafascynowani i zgłębiają jej tajniki, ponieważ to jeden z najsilniejszych znanych antyoksydantów.
Ujemne jony wodorotlenowe zawarte w wodzie wodorowej z łatwością neutralizują wolne rodniki, a podwyższony poziom pH wpływa na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Potencjał wody bogatej w aktywny wodór, o ujemnym potencjale redox porównuje się do płynów ustrojowych człowieka.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje nowoczesnych urządzeń, za pomocą których wytwarzana jest woda wodorowa. Pierwszym z nich jest jonizator wody, który produkuje wodę alkaliczną (zwaną wodą Redox lub Kangen). Woda alkaliczna ma wysoki odczyn zasadowy pH i ujemny potencjał redukcji utleniania (ORP). Dodatnie wartości świadczą o tym, że w cieczy nie ma aktywnego wodoru, ujemne zaś mówią o potencjale redukcyjnym (przeciwutleniającym) i obecności wodoru.
Woda alkaliczna i wodorowa a proces elektrolizy
Woda alkaliczna powstaje w procesie elektrolizy, który polega na przepuszczeniu prądu stałego pomiędzy dwiema elektrodami (anodą i katodą), oddzielonymi membraną półprzepuszczalną. Dochodzi wówczas do rozbicia pierwiastków, zawartych w wodzie, na jony wodorowe H+, które skupiają się przy katodzie oraz na jony hydroksylowe (OH-), skupione przy anodzie.
Zjonizowaną wodę alkaliczną tworzą jony H+ (bogate w wapń, magnez, potas, wodór). Ujemne jony OH- to woda kwaśna, która nie nadaje się do picia (wraz z nią chlor, siarka, fosfor, tlen). Za redukcyjny potencjał utleniania wody alkalicznej odpowiada aktywny wodór cząsteczkowy.
O ile pozytywny wpływ wody alkalicznej na działanie naszego organizmu nie został potwierdzony badaniami naukowymi, o tyle właściwości aktywnego wodoru okazały się przydatne w leczeniu wielu schorzeń.
Generator aktywnego wodoru do domu
Drugim typem urządzenia do produkcji aktywnego wodoru jest dedykowany generator. Najważniejszym elementem generatora jest ogniwo elektrolizera, w którym zachodzi pożądana reakcja. Ogniwo składa się z dwóch elektrod (anody i katody), które są oddzielone membraną jonowymienną.
W odróżnieniu od jonizatora wody, nie dzieli on wody na dwie frakcje (alkaliczną i kwaśną). Nie zmienia również pH wody wodorowej, która pozostaje na neutralnym lub lekko alkalicznym poziomie. Zaletą tego urządzenia jest masa czystego wodoru, wprowadzanego do wody, która wynosi od 0,5 do nawet 1,4 mg/l (w jonizatorach od 0,2 do 0,5 mg/l w zależności od stężenia pH i parametrów jonizacji).
Jakie są główne zalety picia wody wodorowej? Badania podstawowe i kliniczne wykazały, że wodór jest istotnym, fizjologicznym czynnikiem regulacyjnym. Wywiera na komórki i całe organy wpływ antyoksydacyjny, przeciwzapalny i antyapoptotyczny. Woda alkaliczna nasycona aktywnym wodorem hamuje procesy starzenia się skóry, przeciwdziała skutkom promieniowania UV, wspiera terapię wielu chorób, w tym astmy i cukrzycy. Zbawiennie wpływa na nasz organizm!