Woda alkaliczna w walce z otyłością
Otyłość to choroba cywilizacyjna prowadząca do wielu problemów ze zdrowiem, m.in. z układem krążenia czy układem trawiennym. Najczęściej winą za jej powstanie obarczamy nieprawidłową dietę, stres i brak ruchu. Warto jednak wiedzieć, że jedną z przyczyn otyłości może być także nadmierne zakwaszenie organizmu – w walce z nim pomocna okazuje się woda o wysokim pH.
Otyłość – niebezpieczna choroba cywilizacyjna
W dzisiejszym świecie szybkie tempo życia, stres i brak ruchu to dla wielu osób codzienny standard. Jeśli dołączymy do tego nieprawidłową dietę, bazującą na żywności przetworzonej, a do tego nieregularne pory spożywania posiłków i brak snu, łatwo o nadmierne przybranie na wadze. Trzeba pamiętać, że otyłość prowadzi do poważnych problemów w funkcjonowaniu różnych układów naszego organizmu – zaburza pracę układu trawiennego, krwionośnego czy nerwowego. Stanowi także ważny czynnik ryzyka wielu innych schorzeń.
Zakwaszenie organizmu przyczyną otyłości
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że siedzący tryb życia, przewlekły stres, niewłaściwa dieta i brak ruchu mogą doprowadzić do otyłości. Nie każdy jednak wie, że przyczyną tej choroby może być również nieprawidłowe pH organizmu.
Nasze komórki mają odczyn lekko zasadowy, wysoką kwasowość mają jedynie kwasy żołądkowe, lekko kwaśny może być również mocz. Dlaczego zakwaszenie powoduje nadwagę, a w końcu otyłość? Spożywanie pokarmów o wysokiej kwasowości wymaga usuwania z organizmu związków kwasowych. Kiedy spożywamy ich zbyt wiele, organizm nie radzi sobie z pozbywaniem się ich i zaczyna je odkładać w postaci tkanki tłuszczowej. To właśnie tłuszcz staje się wtedy buforem ochronnym, który wchłania i neutralizuje związki kwasowe. Jednocześnie nadmierne obciążenie wątroby powoduje problemy z odpowiednim metabolizowaniem cukru i tłuszczów.
Woda alkaliczna – co to?
Co to jonizowana woda alkaliczna? Jonizowane wody alkaliczne powstają podczas procesu elektrolizy. Za pomocą działania prądu elektrycznego na wodę dochodzi do rozdzielenia wody oraz znajdujących się w niej soli na część alkaliczną i kwaśną. Część alkaliczna wyróżnia się zasadowym pH (powyżej 7), z dominującymi jonami OH-. Część kwaśna ma pH poniżej 7, dominują w niej kwaśne jony H+. Podczas elektrolizy podziałowi ulegają rozpuszczone w wodzie sole, na skutek czego otrzymujemy dodatnie jony metali, takich jak wapń, magnez, sód i potas, oraz reszty kwasowe.
Podsumowując, woda alkaliczna to woda zasadowa, mająca wiele prozdrowotnych właściwości. Pomaga utrzymać odpowiedni, lekko zasadowy odczyn organizmu, jest silnym antyutleniaczem i skutecznie dotlenia komórki. Dodatkowo dostarcza wielu cennych minerałów, przyspiesza metabolizm oraz wzmacnia system odpornościowy.
Wody alkaliczne – odchudzanie
Wiemy już, że wody alkaliczne wpływają pozytywnie na organizm. Jaki jednak jest ich związek z utratą wagi? Jeśli chodzi o wody alkaliczne, odchudzanie jest ściśle związane z odkwaszaniem organizmu. Przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej umożliwia przyspieszenie metabolizmu, poprawę funkcjonowania wątroby i układu trawiennego, a w końcu zaprzestanie odkładania się tłuszczu związanego z nadmiarem związków o kwasowym charakterze. Warto pamiętać o związku otyłości z powstawaniem dużej ilości wolnych rodników, mających negatywny wpływ na cały organizm i przyspieszających procesy starzenia. Woda alkaliczna jest skutecznym sposobem na walkę z wolnymi rodnikami i przywrócenie witalności.
Woda alkaliczna - przeciwwskazania
Wody alkaliczneto skuteczna pomoc w walce o szczupłą sylwetkę, ale przede wszystkim o płynące z odkwaszenia organizmu i utraty nadwagi zdrowie. Czy istnieją jakieś wady wody jonizowanej? Trzeba pamiętać, że chociaż woda zasadowa jest bezpieczna i zalecana zarówno osobom zdrowym, jak i borykającym się z różnymi chorobami, nie jest to rozwiązanie dla każdego. Jeśli chodzi o wody alkaliczne, przeciwwskazania obejmują przede wszystkim osoby z chorobami nerek. Nie jest zalecana w przypadku osób starszych, a także najmłodszych dzieci (poniżej 3 roku życia).