Woda srebrna dla urody
Właściwości srebra znane są od tysięcy lat. W starożytności z tego surowca wyrabiano naczynia do przechowywania, w których napoje i pożywienie nie psuły się. Jego bakteriobójcze, wirusobójcze i przeciwgrzybicze właściwości z czasem znalazły zastosowanie w medycynie, ale również w dermatologii i kosmetyce. Srebro koloidalne nie tylko działa przeciwzapalnie na cerę, ale także pomaga jej się zregenerować. Kiedy jego cząsteczki zostaną rozpuszczone w płynie, powstaje woda srebrna – doskonały naturalny tonik, który można wykorzystywać do oczyszczania skóry.
Jak działa srebrna woda?
Swoją skuteczność srebro koloidalne zawdzięcza wszechstronnemu działaniu. Jego maleńkie cząsteczki wychwytują szkodliwe drobnoustroje, wnikają do ich wnętrza i niszczą enzymy stanowiące ich pożywienie. Inne bakterie i wirusy znajdujące się na powierzchni naszej skóry dzięki srebru koloidalnemu poddają się utlenianiu1. Tym samym pierwiastek ten uniemożliwia rozwój patogenów odpowiedzialnych m.in. za powstawanie trądziku, a ponieważ reguluje wydzielanie sebum, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, a także oczyszcza, znacznie ograniczając powstawanie kolejnych niedoskonałości, jest szczególnie polecany przy tej dermatozie. Ale to nie wszystko. Jony tego metalu tworzą na powierzchni skóry powłokę, która jest nieprzenikalna dla wirusów oraz bakterii. Ponadto srebro wspomaga odbudowę tkanek miękkich i poprawia odporność całego organizmu. Metal ten ceni się także za to, że regeneruje i nawilża naskórek oraz ma działanie ściągające i normalizujące. Co więcej, działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo już w bardzo niskich stężeniach, a w wyższych wykazuje nawet właściwości przyżegające (zamyka naczynia krwionośne)2.
Komu pomoże srebro?
Wszystkie te właściwości sprawiają, że wodę srebrną zaleca się nie tylko do ochrony twarzy przed zakażeniami bakteryjnymi, ale też do odkażania skaleczonej i podrażnionej skóry. Dodatek tego metalu może być stosowany w preparatach do każdego rodzaju cery, także wrażliwej. Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, łagodząco i przeciwzapalnie, zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia oraz poprawia nawilżenie i pomaga przywrócić prawidłowe pH, którego zachwianie może skutkować tendencją do wyprysków, przesuszenia lub przetłuszczenia. Jednak srebrna woda nie tylko doskonale uzupełnia codzienną pielęgnację. Jest pomocna przy problemach z atopowym zapaleniem skóry (AZS), łuszczycą, egzemą, brodawkami czy grzybicą, ponieważ zmniejsza świąd, podrażnienia i przesuszenie towarzyszące tym chorobom oraz niszczy niekorzystną florę bakteryjną3.
Jak stosować srebro?
Aby złagodzić podrażnienia i odświeżyć skórę, można przemywać ją wacikiem nasączonym w wodzie srebrnej – to doskonałe zwieńczenie codziennego rytuału oczyszczania. Srebro koloidalne do użytku zewnętrznego jest dostępne w gotowych preparatach, ale można również samodzielnie przygotować wodę z jonami tego pierwiastka. Służy do tego jonizator ze specjalną elektrodą, czyli urządzenie, które w procesie elektrolizy nasyca wodę określoną ilością dodatnich jonów srebra. To bardzo ważne, ponieważ tylko w postaci zjonizowanej (Ag+) ma ono właściwości antybakteryjne – ze względu na mikroskopijny rozmiar z łatwością wnika wówczas do wnętrza bakterii, dosłownie niszcząc je od środka4. Do wytwarzania wody srebrnej w jonizatorze wystarczy filtrowana woda źródlana lub wodociągowa, ale odstawiona wcześniej na kilka godzin. Co ważne, w nowoczesnych urządzeniach tego typu można ustawić optymalne dla urody pH wody – 5,5. Prawidłowe pH skóry jest bowiem lekko kwaśne (między 4,5 a 6), a jej płaszcz ochronny to właśnie kwaśne środowisko, stanowiące pierwszą zaporę dla bakterii, promieni UV i zanieczyszczeń środowiska zewnętrznego.
Bibliografia:
- Journal of Industrial Microbiology and Biotechnology 2006; 33:627-634; Advances in Clinical and Experimental Medicine 2009; 18(3):277-281
- J. Pies: Srebro koloidalne. Rewolucja w leczeniu, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, 2011
- International Journal of Pharmaceutics, 2014; 462:44-52
- Biotechnology Advances 2009; 27:76-83