Wykorzystanie wody kwaśnej w kosmetyce
Czym jest woda kwaśna? To woda o kwaśnym odczynie pH. Zwykła woda z kranu ma uznawany za obojętny odczyn pH, czyli około 7 . Im wartość pH jest wyższa, tym płyn ma odczyn bardziej zasadowy (alkaliczny). Im jest niższa, tym odczyn jest bardziej kwaśny. Skala pH została stworzona na początku dwudziestego wieku przez duńskiego chemika Sørena Sørensena i używana jest do dziś dla oznaczenia stopnia kwasowości lub zasadowości danej substancji.
Jak uzyskać wodę kwaśną?
Wystarczy w tym celu użyć jonizatora. Urządzenie to w procesie elektrolizy dzieli porcję wody na część zasadową (alkaliczną) i kwasową. Elektroliza to proces elektrochemiczny, który toczy się jako następstwo przepływu prądu elektrycznego pomiędzy katodą i anodą jonizatora. Proces elektrolizy prowadzi do zgromadzenia wokół katody dodatnich jonów metali alkalicznych, dzięki czemu powstaje tam woda o odczynie zasadowym (woda alkaliczna) z przewagą jonów wodorotlenowych, a w zbiorniku z anodą skupiane są jony chloru, siarki i fosforu. Jony przepływają w trakcie procesu elektrolizy przez przepuszczalną membranę oddzielającą zbiorniki. Wokół anody jonizatora gromadzą się w tym samym czasie jony wodorowe, i tak otrzymujemy wodę kwaśną.
Woda alkaliczna na zakwaszenie organizmu
Woda zasadowa ma działanie antyoksydacyjne, natomiast woda kwaśna, podobnie jak wolne rodniki – działanie utleniające. We współczesnej diecie przeważają produkty zakwaszające organizm. Są to mięsa, tłuste sery, cukier, produkty zbożowe wysoko przetworzone, słodycze. Negatywy wpływ na nasz organizm ma także tzw. śmieciowe jedzenie – ciastka, ciasta, chrupki, przekąski, które są wytwarzane z niskiej jakości wysoko przetworzonych półproduktów. Mocno zakwaszające organizm są też popularne używki: alkohol, kawa, napoje z kofeiną (na przykład cola), a także napoje gazowane. Pomagać naszemu organizmowi możemy na wiele różnych sposobów. Podstawą jest odpowiednia dieta i zmiana nawyków żywieniowych. Do naszej diety powinniśmy wprowadzić jak najwięcej produktów o zasadowym pH, np. wodę alkaliczną. Powinniśmy jeść znacznie więcej warzyw i owoców, ograniczyć spożycie mięsa, produktów zawierających tłuszcz i cukier, zastępując je warzywami i owocami. Szczególnie aktywne w zobojętnianiu kwasów są takie warzywa jak buraki, ogórki, cukinie, dynie, szpinak liściasty, sałaty, fasolka szparagowa, pomidory, marchew, jarmuż oraz brokuły. Spośród owoców największą przysługę mogą oddać nam daktyle, kiwi, arbuzy, ananasy, banany, winogrona, cytryny, maliny i pomarańcze.
Woda kwaśna w kosmetyce
Woda kwaśna z jonizatora ma zastosowanie przede wszystkim zewnętrzne. Może być skutecznym środkiem wspomagającym leczenie grzybicy oraz wszelkiego rodzaju infekcji skóry lub paznokci. Wodę kwaśną używa się w takich przypadkach regularnie w formie płukanki. Oprócz tego kwaśna woda może okazać się doskonałym środkiem w leczeniu oparzeń. Wykazuje działanie chłodzące i łagodzące ból lub podrażnienia. Może być również używana w okładach na stłuczenia. W tym wypadku także ma działanie chłodzące, pomaga też zredukować obrzęk. Osoby uprawiające sport stosują ją jako okłady na zakwasy oraz miejsca dotknięte kontuzjami. Woda o niskim pH jest dobra także do przemywania skóry twarzy oraz płukania jamy ustnej i gardła, np. przy leczeniu angin. Delikatnie neutralizuje bakterie i nie podrażnia błon śluzowych.
Woda kwaśna w pielęgnacji skóry trądzikowej
Woda kwaśna bardzo dobrze działa na skórę. Nic więc dziwnego, że znalazła zastosowanie w kosmetyce. Tonizuje i oczyszcza naskórek, przy czym nie wysusza skóry, co jest bardzo ważne, szczególnie w pielęgnacji skóry trądzikowej, a jednocześnie nie wysusza jej, co przynosi doskonałe efekty w leczeniu tego typu cery. Woda kwaśna utrzymuje swoje właściwości znacznie dłużej niż alkaliczna i można ją przechowywać nawet przez kilkanaście miesięcy. Większość urządzeń do wytwarzania wody jonizowanej przeznaczonych do domowego użytku umożliwia wybór pomiędzy produkcją większej ilości wody alkalicznej lub kwaśnej.